46.lv
Sestdiena, 2023. g. 04. februāris 46.lv на Twitter 46.lv на Facebook
Vārda diena: Daila, Veronika/ Тимофей, Петр, Гаврила, Юрий, Макар
lat.46.lv/ru/ » IZKLAIDE

Rēzeknes Baroka mūzikas dienas šogad būs veltītas čehu mūzikai

Фото: no Latgales vēstniecības GORS arhīva
No 14. līdz 20. septembrim Latgalē un Rīgā notiks XI Rēzeknes Baroka mūzikas dienas. Šogad festivāls veltīts Čehijai un tajā skanēs čehu mūzika senās mūzikas speciālistu – čehu un šveiciešu dziedātāju un instrumentālistu atskaņojumā, informē Ilze Grudule, BMD mākslinieciskā vadītāja un Edīte Husare, Latgales vēstniecības GORS Mārketinga nodaļas vadītāja.
Trijās koncertprogrammās būs dzirdams 200 gadu vecs angļu oriģinālinstruments – āmuriņklavieres, kas īpaši šim festivālam tiks atvestas no Prāgas. Festivāla koncertos uzstāsies pianiste Alena Henigova, stīgu kvartets Eisenberg Quartett (kura mūziķi spēlē klasicisma laikmeta instrumentus), un festivāla noslēgumā tiks izrādīta komiskā opera “Slepkavība atriebības dēļ”. Koncerti notiks Latgales vēstniecībā GORS Rēzeknē, Rēzeknes novada Lūznavas muižā un Mūzikas namā “Daile” Rīgā. Meistarklases tiks rīkotas Jāņa Ivanova Rēzeknes mūzikas vidusskolā.

Šogad Rēzeknes Baroka mūzikas dienu (BMD) trīs koncertprogrammas saistītas ar Jezeržī pili, kas atrodas stundas braucienā no Prāgas un kurai bijusi nozīmīga vieta Eiropas mūzikas vēsturē. Pils orķestrī mūzikas mecenāts firsts Jozefs Francis fon Lobkovics (1772–1816) pulcināja sava laika labākos mūziķus no Bohēmijas un Vīnes. Haidns, Bēthovens, Reslers, Gēte, Gluks bija bieži viesi firsta namā. Augstmaņa pēcnācēji apgalvo, ka tieši Jezeržī pils teātra zālē, nevis Lobkovica pilī Vīnē, notika Bēthovena Trešās simfonijas pirmatskaņojums, kuru noklausījās izmeklēts klausītāju pulks. Tas notika pusgadu pirms koncerta Vīnē. Kopš 2012. gada šajā pilī Alena Henigova rīko festivālu „Jezeržī muzikālā vasara”, kurā no jauna tiek atskaņota mūzika, kas tur skanējusi pēdējo 300 gadu laikā.
 
BMD atklāšanas koncertā 15. septembrī Latgales vēstniecības GORS Mazajā zālē „Zīdaste” čehu pianiste Alena Henigova atskaņos pirmsromantisma komponista un sava laika ievērojama klaviervirtuoza Jana Ladislava Duseka mūziku, spēlējot 19. gadsimtā būvētās Brodvuda (John Broadwood) manufaktūras āmuriņklavieres. Koncertā skanēs arī sonāte, ko komponists veltījis Kurzemes hercogienei Dorotejai.
 
Stīgu kvartets Eisenberg Quartett, kas spēlē vēsturiskos instrumentus, atskaņos Ludviga van Bēthovena „Kvartetu Fa mažorā op. 18”, kas veltīts firstam Lobkovicam, un Jana Jozefa Reslera „Pirmo kvartetu Do mažorā”. Pirmatskaņojumu piedzīvos divi jaundarbi: kvarteta otrās vijoles spēlētāja Jiržīja Sihas Otrais stīgu kvartets, kurā spilgti saklausāma Austrummorāvijas tautas mūzikas ietekme, un šveicieša Vincenta Flikigera skaņdarbs Broadwood stīgu kvaretam, āmuriņklavierēm un samplerim. Eisenberg Quartett kopā ar Alenu Henigovu un Vincentu Flikigeru uzstāsies 16. septembrī Lūznavas muižā un 17. septembrī Latgales vēstniecības GORS Mazajā zālē.
 
Festivāla noslēgumā 19. septembrī Latgales vēstniecībā GORS un 20. septembrī Mūzikas namā „Daile”, Rīgā tiks izrādīta 19. gadsimta čehu skaņraža Jana Jozefa Reslera komiskā opera „Atriebība slepkavības dēļ”. Iestudējuma režisors ir Miroslavs Rovenskijs, un mākslinieciskā vadītāja – Alena Henigova. Opera ir asprātīga un spoža parodija par 18. gadsimta itāļu dramatisko operu. Operā ir četri varoņi – nepatiesi apsūdzēts muižnieks Rikardo (Jaromīrs Noseks, bass), tiesnesis Fernando (Daniels Isa, tenors), tiesneša nolaupītā sieva Izabella (Anna Hlavenkova, soprāns) un tiesneša kalps Bruno (Havjers Hāgens, baritons). Darbība notiek kādas senlaicīgas pils tumšajos gaiteņos. Opera skanēs itāļu valodā, būs subtitri latviešu valodā.
 
No 14. līdz 17. septembrim Jāņa Ivanova Rēzeknes mūzikas vidusskolā notiks dziedāšanas, klavieru, vijoles un čella spēles meistarklases baroka un klasicisma interpretācijā, kā arī tikšanās ar komponistiem Jiržīju Sihu un Vincentu Flikigeru, bet festivāla nedēļas laikā Latgales Kultūrvēstures muzejā Rēzeknē būs apskatāma fotoizstāde par Jezeržī pili Čehijā.
Festivāls „Baroka mūzikas dienas Rēzeknē” ir unikāls notikums gan Latvijas, gan pasaules mērogā – festivāla misija vienmēr bijusi sniegt klausītājiem iespēju dzirdēt skaņdarbus, kas rokrakstu formā gadsimtiem ilgi gulējuši bibliotēku plauktos, te skan mūzika, kas „klusējusi” vairāk nekā 200 vai 300 gadus. Arī šogad Baroka mūzikas dienas no aizmirstības cels gaismā skaņdarbus, kas gan šodienas klausītajam, gan pašiem mūziķiem būs pirmatklājums.
 
Pērn festivāls „Baroka mūzikas dienas Rēzeknē” svinēja desmito gadskārtu un bija veltīts komponista Johana Gotfrīda Mīteļa personībai. Festivāla mākslinieciskā vadītāja, čelliste Ilze Grudule par multimediālo iestudējumu, operu-pasticcio „Māja Mītelim” tika nominēta arī „Dienas Gada balvai kultūrā 2014” kategorijā „2014. gada spilgtākais notikums mūzikā”.
Festivāla „Baroka mūzikas dienas Rēzeknē” 2015. gada norisi atbalsta Kultūras ministrija, Valsts kultūrkapitāla fonds, Rēzeknes pilsētas dome, Latgales vēstniecība GORS, Český hudební fond, Čehijas Ārlietu ministija, Čehijas vēstniecība Latvijā, Kultur Basel, Pro Helvetia.
 
Plašāku informāciju par Rēzeknes Baroka mūzikas dienām uzzināt un festivāla māksliniecisko vadītāju Ilzi Gruduli satikt klātienē varēs 10. augustā 15.00 Rīgā, Latgales pārstāvniecībā (Jēkaba kazarmas, Torņa iela 4, III C) paredzētajā mediju pēcpusdienā/preses konferencē, kuras laikā Latgales vēstniecība GORS iepazīstinās ar 2015./2016. gada sezonā iecerētajiem spilgtākajiem kultūras notikumiem.
 
lat.46.lv  
 

Profesiju aprakstu katalogs
Amatu aprakstu paraugi


Powered by "Esteriol Design Studio"