46.lv
Trešdiena, 2023. g. 27. septembris 46.lv на Twitter 46.lv на Facebook
Vārda diena: Ēdolfs, Ilgonis/ Калистрат, Иван
lat.46.lv/ru/ » KULTŪRA

Rēzeknē tiks atklāts Vladislava Lōča piemiņai veltīts piemineklis

Фото: publicitātes foto
27. aprīlī plkst. 12.00 Atbrīvošanas alejā 90, Rēzeknē notiks latgaliešu grāmatu izdevēja un sabiedriskā darbinieka Vladislava Lōča piemiņai veltīts pasākums, kura laikā tiks atklāts mākslinieka Ivo Folkmaņa veidots piemineklis.
Piemiņas vietas izveidei Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmija saņēma finansiālu atbalstu no Kultūras ministrijas 18 000 EUR apmērā. Idejas īstenošanai ziedojumi tika saņemti arī no uzņēmējiem un privātpersonām.
 
 Pasākuma apmeklētājiem būs iespēja noskatīties producentu grupas “3 karotes medus”(“3KM”) veidoto dokumentālo filmu, kas stāsta par V. Lōča dzīves gaitām Vācijā.
 
Tiks prezentēts biedrības “Latgales tradicionālās kultūras centra “Latgaļu sāta”” izdotais “Andryva Jūrdža fonda pamarku katalogs”.
 
Izdevējdarbību V.Lōcis attīstīja Otrā pasaules kara laikāizdodot laikrakstu „Latgolas Bolss”, kas nepilna pusotra gada laikā iznāca  1 281 800 eksemplāros.
 
1944.gadā ar daļu no izdevniecības darbiniekiem emigrēja uz Vāciju, kur 1947. gadā atjaunoja izdevniecības darbību. Laika posmā līdz 1985. gadam izdotas vairāk nekā 130 grāmatas latgaliešu valodā. V.Lōcis bija “Radio Brīvā Eiropa/Radio Brīvība” raidījuma “Latgolas Bolss” iniciators. Nerimstošs cīnītājs pret Latvijas okupāciju, iestājās par Daugavpils Sv. Pētera un Pilcenes dievnamu saglabāšanu, aizsāka padomju režīma represētā bīskapa Kazimira Duļbinska rehabilitācijas procesu, protestēja pret Stepona Seiļa represēšanu.
 
V.Lōča sūtība bija rakstītā vārda nešana tautā, ar savu neatlaidību un ideālismu viņš savu mūžu veltīja tautas kultūras un valodas saglabāšanai, viņa ieguldījums apskatāms “Latgalīšu rakstnīceibys muzejā” Rēzeknē.
 
www.46.lv  
Pievienot komentāru
Vārds:
Komentārs:
Foto:
Links uz video (Youtube,Vimeo):
  Apliecinu, ka esmu iepazinies un pieņemu komentāru izvietošanas noteikumi


 

Profesiju aprakstu katalogs
Amatu aprakstu paraugi


Powered by "Esteriol Design Studio"