46.lv
Sestdiena, 2023. g. 04. februāris 46.lv на Twitter 46.lv на Facebook
Vārda diena: Daila, Veronika/ Тимофей, Петр, Гаврила, Юрий, Макар
lat.46.lv/ru/ » KULTŪRA

Festivāls “Latvijas goda aplis” iemirdzēsies arī Rēzeknē

Фото: rezekne.lv
Sestdien, 3. februārī no plkst. 17.00 līdz 20.00 Latvijas simtgades svinību un festivāla “Latvijas Goda aplis” ietvaros aicinām uz pasākumu “Dzejas gaisma Rēzeknē” Latgales Kultūrvēstures muzejā un Rēzeknes Nacionālo biedrību kultūras namā. Skvērā pie muzeja un pie NBKN dzejas gaisma atspīdēs ledus un uguns skulptūrās, gaismas objektā un video projekcijā.
Dzejā meklējam un rodam prieku un skumjas, īstos vārdus, lai izteiktu mīlestību līdzcilvēkiem un Latvijai. Mēs esam bagāti un lepojamies ar savējiem, šoreiz – dzejniekiem un dzeju! Viens mirklis, kurā satiekamies, var pārvērst visu dzīvi.
 
Sestdienas vakarā plkst. 17.00 Latgales Kultūrvēstures muzejā (Atbrīvošanas alejā 102) ieskatīsimies rēzeknietes Ivetas Ratinīkas jaunajā dzejas krājumā “Tikko un tikai”. Iveta Ratinīka (1978) dzejas pasaulē pazīstama jau kopš studiju laikiem Rēzeknē, šobrīd Iveta dzīvo Rīgā, pirms dažiem gadiem iznāca viņas pirmais dzejas krājums “Rūgts” (2011). Dzimtajā pilsētā pirmoreiz skanēs dzeja no otrā dzejas krājuma, dāvājot iespēju sajust gaismu.
 
Dzejas gaisma vijas no viena dzejnieka pie otra un brīžiem atklāj pārsteidzošus saskares punktus, kas atmirdz cilvēkos, Latgales mālā, ledū un ugunī, mūzikā, vārdos un humorā. Skvērā pie Latgales Kultūrvēstures muzeja katru dienu garāmgājējus “sveicina” Latgales dzejas dižgars Antons Kūkojs (1940–2007, piemineklis atklāts 2012. g.), kurš dzīvojis un strādājis Rēzeknē, veltot visu mūžu Latgales kultūrvērtību saglabāšanai. 3. februārī viņam piebiedrosies vēl divi pasaules dzejas dižgari – ledus skulptūrās atpazīsiet Raini (1865–1929) un Aleksandru Puškinu (1799–1837), bet ledus skulptūrā “Simtu jaunu domu” varēsiet rast iedvesmu dzejā. Visi trīs dzejnieki ir būtiski ietekmējuši valodas attīstību, A. Kūkojs – latgaliešu, Rainis – latviešu, A. Puškins – krievu.
 
Gaisma, kas saista izcilos dzejniekus, atspīd arī ļoti konkrētos stāstos – 1927. gadā Rainis kā toreizējais izglītības ministrs viesojās Rēzeknē un piedalījās Latgales jaunatnes dziesmu svētkos, Antons Kūkojs veidoja ekspozīcijas par Raini, Rainis atdzejoja Puškinu, bet par Puškinu ierakstus Latgales māla krūzē atstāja keramiķis Ādams Kāpostiņš, un šī krūze apskatāma Latgales Kultūrvēstures muzejā.
 
Tradicionāli februāra pirmajā sestdienā Rēzeknē katru gadu notiek absolventu salidojumi, kad pilsētā ierodas simtiem bijušo skolēnu un studentu, satiekas draugi un no jauna uzplaiksnī atzīšanās mīlestībā ar dzejas vārdiem. Skvērā pie muzeja gaismas objekts “Zili stikli, zaļi ledi” radīs dzejas dārza noskaņas, kurā varēs satikties un atcerēties vai iepazīties no jauna. Aicinām absolventus nofotografēties “Dzejas dārzā”, dalīties ar foto sociālajos tīklos, ierakstot savu absolvēšanas gadu, skolu un tēmturi #absolventirezekne. Veidosim absolventu simtgades fotohroniku “Viens mirklis…” lai apjaušam, cik bagāti esam savā dažādībā. Ledus skulptūras, kuras veidos Ledus Dizaina komanda (Ledusdizains.lv), varēs apskatīt un pie tām nofotografēties tik ilgi, kamēr tās izkusīs.
 
Pretī muzejam, Rēzeknes Nacionālo biedrību kultūras namā (Atbrīvošanas alejā 97) plkst. 18.00 skatītājus priecēs Rēzeknes teātris “Joriks” ar dzejas un mūzikas izrādi “Veidenbaums. Live” (biļetes 5,00 € NBKN kasē). Latviešu dzejniekam Eduardam Veidenbaumam (1867–1892) pagājušajā gadā svinējām 150. Viņa vārdi nav tikai tinte uz noputējušām burtnīcu lappusēm vai mūžveca obligāta nodeva skolas programmās. Viņa vārdi dzīvo un skan, kad atkal un atkal saduramies ar pārlaicīgo. Nesaprasts, izaicinošs, ar savam laikam vēl nepieredzētu sarkasma devu viņš izdega 24 gadu vecumā. Taču pavisam jaunā veidolā Veidenbaums dzīvo uz Rēzeknes teātra “Joriks” skatuves, piepildot to ar mūziku, piparotu dzeju un iespēju katram palūkoties uz sevi no malas cauri tai “tumsai un miglai, kas pasauli sedz”. Izrādes režisors – Georgijs Surkovs, scenogrāfiju veidojusi Paraskēva Deikina, video māksliniece – Evita Rusova. Dzejas uzvedumā piedalās aktieri Laura Atelsone, Kārlis Derums, Kārlis Tols, Dana Vasiļjeva, Mārtiņš Arbidāns.
 
Savukārt, uz Nacionālo biedrību kultūras nama fasādes sienas plkst. 18.00 varēs vērot izrādes “Veidenbaums. Live” gaismas un video instalāciju. Laukumā pie NBKN apmeklētāji varēs arī apskatīt uguns skulptūras “Likteņlaiva”, “Fēniksa spalva” un “Kompass”, ko Rēzeknes Mākslas un dizaina vidusskolas simpozija ietvaros veidojuši mākslinieki Norberts Kudiņš, Gunārs Klaučs, Dāvis Ieviņš kopā ar Rēzeknes Mākslas un dizaina vidusskolas audzēkņiem no Tēlniecības un Metāla izstrādājumu dizaina izglītības programmām.
 
Turpat blakus pie NBKN ikviens varēs sasildīties ar karstu, uz ugunskura vārītu tēju, vai arī nogaršot vīndares Martas Igaunes karstvīnu “Dzimtas vīni” un SIA “Rimora” ar mīlestību ceptās “Mūsu pankūkas” (par maksu).
 
Festivāls “Latvijas Goda aplis”  ir aicinājums svinēt Latvijas valsts simtgadi gada garumā katru nedēļas nogali citā novadā – pasākumu programmas ar tajās iekļautajiem gaismas objektiem.
 
Festivāla idejas autori – biedrība “Staro100”.
 
“Latvijas Goda aplis” Rēzeknē notiek sadarbībā ar pašvaldības aģentūru “Rēzeknes Kultūras un tūrisma centrs”.
 
www.46.lv  
Pievienot komentāru
Vārds:
Komentārs:
Foto:
Links uz video (Youtube,Vimeo):
  Apliecinu, ka esmu iepazinies un pieņemu komentāru izvietošanas noteikumi


 

Profesiju aprakstu katalogs
Amatu aprakstu paraugi


Powered by "Esteriol Design Studio"