46.lv
Piektdiena, 2024. g. 19. aprīlis 46.lv на Twitter 46.lv на Facebook
Vārda diena: Fanija, Vēsma/ Евтихий, Платонида, Ярема
lat.46.lv/ru/ » LATVIJAS ZIŅAS

Valdība šomēnes izšķirsies – būs vai nebūs iedzīvotājiem jāmaksā par veselības aprūpi

Фото: skaties.lv
Veselības ministrija (VM) nolēmusi augusta beigās izskatīšanai valdībā virzīt visus trīs veselības aprūpes finansēšanas modeļus. Par to ceturtdien, 4.augustā, vienojās VM organizēta darba grupa, kurā ir gan veselības nozares pārstāvji, gan arī Labklājības un Finanšu ministrijas (FM) pārstāvji.
No valdības lēmuma tad arī būs atkarīgs, vai turpmāk Latvijas iedzīvotājiem būs jāveic papildu iemaksas, kā paredz Latvijas Bankas izstrādātais modelis.
 
Piedāvā arī privāto apdrošinātāju iesaisti 
 
VM organizētā darba grupa ceturtdien aplūkoja visus trīs veselība aprūpes finansēšanas modeļus. Pirmais modelis paredz papildus esošajam nozares budžetam veselībai novirzīt vēl 1% no sociālās apdrošināšanas iemaksām. Pacientam šajā modelī no sava maka nav jāmaksā papildu iemaksas.
 
Taču šādas papildu iemaksas, proti, ap 300 eiro gadā paredz otrais modelis, kuru izstrādāja Latvijas Bankas eksperti.
Tas arī paredz privāto apdrošinātāju iesaistīšanu.
 
Trešais modelis savukārt nozīmē dalītu pakalpojumu grozu, kur definē neapliekamās palīdzības apjomu un citu veselības pakalpojumu saņemšana tiek piesaistīta nodokļu nomaksai. Darba grupa lēma, ka uz valdību VM virzīs visus trīs modeļus.
 
"Šobrīd darba grupa virza visus trīs modeļus un valdība lemj par tiem. Mums bija ļoti aktīva diskusija tieši par to, kā piesaistīt papildu finansējumu. Modeļu galvenā būtība ir [nevis] no kurienes mēs piesaistām naudu, bet kā mēs reorganizējam iekšēji sistēmu. Līdz ar to valdībai būs jālemj, kurš tad ir tas modelis. Jo tas dos, kā mēs tālāk attīstīsimies veselības jomā," teica veselības ministre Anda Čakša.
 
Veselības ministre Čakša par pirmo modeli 
 
Ministre Čakša jau iepriekš kritiski izteikusies par Latvijas Bankas izstrādāto veselības apdrošinošas modeli, kas paredz papildu maksājumus Latvijas iedzīvotājiem.
 
Tas nozīmē, ka nevienlīdzība iedzīvotāju vidū tikai palielināsies, iedzīvotāji ar zemiem ienākumiem šādus maksājumus nevarēs atļauties.
 
Turklāt iedzīvotāji, kas nevarēs atļauties maksāt iemaksas, ar ielaistām slimībām tiks ārstēti neatliekamā kārtā.
VM kā labāko modeli nosauca pirmo modeli, kur papildus esošajam nozares budžetam veselībai tiktu novirzīts 1% no sociālās apdrošināšanas iemaksām. To arī atbalstīja Veselības nozares stratēģiskās padome.Taču to kritizēja Labklājības ministrija (LM), norādot, ka ieguvums – ap 70 miljoniem – būs neliels, taču šis modelis spēcīgi ietekmēs sociālās apdrošināšanas sistēmu.
 
"Labklājības ministrija ir konsekventi ir norādījusi, ka esošās sociālās apdrošināšanas likmes ietvaros tas diezin vai ir iespējams bez sociālās apdrošināšanas pakalpojumu pārskatīšanas," teica LM valsts sekretāra vietnieks Ingus Alliks.
 
Savukārt Saeimas sabiedrības veselības apakškomisijas vadītājs Romualds Ražuks pēc darba grupas sēdes VM bija vīlies. Viņš norāda, ka veselības ministre vairs stingri neturējās pie iepriekš atbalstītā pirmā modeļa redakcijas.
 
"Šī diskusija par to, vai ņemt vai neņemt naudu no sociālā nodokļa, protams, ir sāpīga, jo tur daudzas sociālās vajadzības, bet vismaz bija skaidrība, kur to naudu ņemt. Šodien vairs tādas skaidrības attiecībā uz pirmo modeli nav. (..) Visi trīs šie varianti tiks virzīti uz valdību, un tad paliek nežēlīgais variants - veselības maksājums no strādājošo darba algas," teica Ražuks.
 
VM plāno augusta beigās valdībā iesniegt izvērtēšanai un lēmuma pieņemšanai visus trīs modeļus, taču vēl pirms tam vēl modeļi tiks precizēti.

lsm.lv
 
 

Profesiju aprakstu katalogs
Amatu aprakstu paraugi


Powered by "Esteriol Design Studio"