46.lv
Otrdiena, 2024. g. 21. maijs 46.lv на Twitter 46.lv на Facebook
Vārda diena: Akvelīna, Ernestīne, Ingmārs/ Иван, Арсений
lat.46.lv/ru/ » KULTŪRA

Muzikālās tēmas un noskaņas Jāņa Maļecka personālizstādē

Фото: rezekne.lv
No 19. jūnija līdz 12. augustam Latgales vēstniecības GORS Mākslas galerijā apskatāma JVLMA profesora, pianista un mākslinieka Jāņa Maļecka gleznu personālizstāde, kurā savijas abu mākslu – glezniecības un mūzikas – tēmas un noskaņas. 11. augustā plkst. 18.00 GORS Mazajā zālē ar koncertu 25 gadu jubileju svinēs RIX klavieru kvartets, kura dalībnieks ir Maļeckis, bet pēc koncerta mākslinieks ikvienu interesentu aicina uz tikšanos izstādē.
Jānis Maļeckis ir Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas (JVLMA) profesors, Friderika Šopēna Mūzikas universitātes (Varšava) viesprofesors, aktīvi koncertējošs pianists, kura otra lielā aizraušanās ir glezniecība. Ar glezniecību sācis nodarboties jau bērnībā, bet pusaudža gados mākslai pievērsies jau profesionāli, apgūstot glezniecības pamatus pie Edvarda Grūbes un Intas Celmiņas, kuri ne tikai izglītojuši jauno mākslinieku, bet arī rūpējušies par viņa izaugsmi, iespaidiem un vienmēr mudinājuši būt profesionālam un izvairīties no banalitātēm. Jānis Maļeckis 1994. gadā ir absolvējis Latvijas Mākslas akadēmiju, kur studējis Intas Celmiņas un Ivara Heinrihsona vadībā. Šo gadu laikā sarīkojis vairāk nekā desmit personālizstādes, kā arī piedalījies grupu izstādēs.
 
Gleznu izstāde “Muzikālās tēmas un noskaņas Jāņa Maļecka gleznās” Latgales vēstniecībā GORS ir retrospektīva, jo tajā skatāmi gan senāki, jau pazīstami darbi, gan arī šogad tapušās gleznas, kas pirmo reizi nodotas skatītāju vērtējumam. Izstādē iespējams izsekot vairākiem motīviem, kas parādās darbos pat ar desmit gadu starpību. Mākslinieka Jāņa Maļecka glezniecība veidojusies ciešā sasaistē ar mūziku, galveno uzdevumu saskatot jūtu un sajūtu variāciju attēlošanā. Muzikālas tēmas un muzikālas noskaņas sastopamas jebkurā audeklā, gan vizuāli iemiesotas skaņu plūsmās figurālās gleznās “Arfiste”, “Čelliste”, gan smalkas gaismas vibrācijās dabas tēlojumā “Aleja”, “Pienene”, gan artistiski ritmiskās abstraktās kompozīcijās. Dabas iespaidi parādās ainavu gleznojumos un ziedu motīvos – saulespuķēs un dārza ziedu kompozīcijās, kā arī pienenēs. Šajā izstādē redzama izlase no gleznu sērijas, kas radīta Olilvjē Mesiāna “Kvarteta laika galam” ietekmē. Glezna “Vokalīze eņģelim” radīta, balstoties uz Kvarteta otrās daļas muzikālo saturu un noskaņām. Darbos emocionāli jūtīgs un izsmalcināts kolorīts veido bagātu iespaidu, lauku un krāsu toņu saskaņu, kas balstīts latviešu glezniecības tradīcijās.
 
2018. gadā savu 25 gadu jubileju svin RIX klavieru kvartets, kurš dibināts 1993. gadā, kad ansambļa mūziķi satikās tieši profesora Jāņa Maļecka kameransambļa klasē Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā. Radošās sadarbības veiksmes un savstarpējās sapratnes vieglums visiem četriem – pianistam Jānim Maļeckim, vijolniekam Sandim Šteinbergam, altistei Ilzei Kļavai un čellistam Reinim Birzniekam, kaldināja pārliecību, ka savi mūziķa talanti jāapvieno un jākļūst par pastāvīgu kameransambļa vienību. RIX klavieru kvarteta muzikālo sniegumu pašos pamatos varētu raksturot trīs vārdi – spēks, struktūra un izsmalcinātība, jo aiz viņu kopīgā spēka, darba struktūras un spēles izsmalcinātības slēpjas tik nopietns briedums, ka paver plašākos horizontus radošiem sasniegumiem. Komponists Arturs Maskats atzīmējis, ka RIX klavieru kvartets spēj pakļaut publiku un otru tik spilgtu, fascinējošu vienību viņš nezinot. Kvarteta jubilejas koncertā 11. augustā Latgales vēstniecībā GORS izskanēs Franča Šūberta un Džona Harbisona skaņdarbi, bet kvarteta sastāvu papildinās arī virtuozais kontrabasists, orķestra “Berlīnes filharmoniķi” mūziķis Gunārs Upatnieks.
 
Jāņa Maļecka personālizstāde Latgales vēstniecībā GORS būs aplūkojama līdz 12. augustam, izstāde Mākslas galerijā bez maksas skatāma katru dienu no plkst. 11.00. RIX klavieru kvarteta koncerts 11. augustā 18.00, bet pēc tā plkst. 20.00 satikšanās ar mākslinieku Mākslas galerijā mirkli pirms izstādes noslēguma.
 
www.46.lv  
Pievienot komentāru
Vārds:
Komentārs:
Foto:
Links uz video (Youtube,Vimeo):
  Apliecinu, ka esmu iepazinies un pieņemu komentāru izvietošanas noteikumi


 

Profesiju aprakstu katalogs
Amatu aprakstu paraugi


Powered by "Esteriol Design Studio"