Rēzeknes upe ir viens no svarīgākajiem elementiem, kas veido pilsētas vizuālo tēlu, sevī ietverot arī lielu potenciālu tālākai attīstībai. Jau šobrīd 2012. gadā izveidotā gājēju promenāde gar Rēzeknes upi ir kļuvusi par iecienītu pastaigu vietu gan vietējiem iedzīvotājiem, gan pilsētas viesiem. Lai arī šobrīd promenāde ir patīkama vieta brīvā laika pavadīšanai, tomēr saturiski piepildīta tā top vien dažādos pilsētas svētkos, kad visā tās garumā tiek organizētas dažādas aktivitātes.
16. un 17. martā Rīgas Tehniskajā universitātē (RTU) norisinājās XX Latvijas Studentu teātra dienas, kuru tēma šoreiz bija „Trijstūris”. Teātra dienās jau divdesmit gadus piedalās Latvijas augstskolu teātru un jauniešu studiju dalībnieki, kuru priekšnesumus vērtē profesionāla žūrija. Šogad tās sastāvā bija teātra zinātniece Zane Radzobe, aktrise Raimonda Vazdika, aktieris Toms Liepājnieks, RTU Kultūras centra vadītāja Asja Visocka, „Satori” redaktore Anna Andersone.
Rēzeknes pilsētas kultūras izpratnes un pašizpausmes mākslā jomas vizuālās mākslas un literatūras skolotāji sadarbībā ar Rēzeknes pilsētas Izglītības pārvaldi aicina Rēzeknes pilsētas skolu 5.-12. klašu skolēnus piedalīties radošo darbu un vizuālās mākslas darbu konkursā „Veltījums Rēzeknei”, kas tiek organizēts ar mērķi veicināt jauniešu radošo spēju attīstību, padziļināt izpratni un interesi par dzimtās pilsētas skaistākajām vietām, kultūru, tradīcijām, apliecināt savu piederību pilsētai, stiprināt latvisko un latgalisko kultūridentitāti. Konkursa noslēgumā paredzēts šī gada 29. aprīlī pilsētas centrālajā bibliotēkā organizēt konkursa laureātu jaunrades darbu izstādi „Veltījums Rēzeknei” un koncertprogrammu. Ar Rēzeknes pilsētas domes finansiālu atbalstu plānots izdot 2020. gada kalendāru, iekļaujot tajā konkursa laureātu jaunrades darbus.
Noslēdzies 2019. gada Mazo kultūras un tūrisma projektu konkurss, ko finansē Rēzeknes dome un organizē pašvaldības aģentūra “Rēzeknes Kultūras un tūrisma centrs”. No iesniegtajiem 9 projektiem, konkursā šogad atbalstīti 5 projekti un kopumā piešķirts finansējums 4858,95 eiro apmērā.
Izsludinām pieteikšanos konkursam “Vides objekta dizaina izstrāde Rēzeknes gājēju promenādē gar Rēzeknes upi”, ko organizē Rēzeknes Tūrisma attīstības centrs un finansē Rēzeknes dome.
Svētdien, 24. februārī, vienpadsmito reizi tiks pasniegtas Latgaliešu kultūras gada balvas „Boņuks“, kur līdzās pērnā gada svarīgākajiem latgaliešu kultūras notikumiem, personām un aktivitātēm ar balvu par mūža ieguldījumu latgaliešu kultūras attīstībā tiks godināts mākslinieks Osvalds Zvejsalnieks.
Gaidot Latgaliešu kultūras gada balvas „Boņuks 2018“ pasniegšanu, noskaidroti balvas nominanti. Šogad balvas par aktivitātēm, darbu un sasniegumiem latgaliskajā kultūrā tiks pasniegtas jau 11. reizi. Ceremonijā tiks paziņoti 10 balvas „Boņuks 2018“ saņēmēji un godināts arī balvas „Par mūža ieguldījumu latgaliešu kultūras attīstībā“ saņēmējs. Balvu pasniegšanas ceremonija notiks svētdien, 24. februārī, plkst. 16.00 Latgales vēstniecības GORS Lielajā zālē.
Latgales vēstniecības GORS Mākslas galerijā atklāta tēlnieka Aigara Bikšes personālizstāde “A. Bikšes cīņa ar tukšumu”, kurā apkopoti darbi no mākslinieka pēdējo desmit gadu perioda daiļrades. Izstāde skatāma no 29. janvāra līdz 24. martam, bet tēlnieku klātienē sveikt varēs 24. februārī plkst. 15.15 – mirkli pirms Latgaliešu kultūras gada balvas “Boņuks 2018” ceremonijas.
Piektdien, 11. janvārī, tika paziņoti šī gada augstākā Latvijas valsts apbalvojuma mūzikā – Lielās mūzikas balvas – nominanti, kuru vidū arī šogad ir notikumi, kurus bijusi iespēja dzirdēt un piedzīvot tepat Rēzeknē. Nominācijā „Gada koncerts“ viens no trim nominantiem – Ivetas Apkalnas un kamerorķestra „Kremerata Baltica“ Latgales vēstniecībā GORS skanējušais koncerts „Bahs un Baltija“.
9. un 10. decembrī Rēzeknē norisinājās IV Vislatvijas akordeonistu-izpildītāju konkurss, kuru rīkoja Latvijas akordeonistu asociācija. Konkursā piedalījās 26 dalībnieki no Rēzeknes, Daugavpils, Naujenes, Špoģiem, Rīgas, Jūrmalas, Līvāniem. Konkursa žūrijas priekšsēdētājs bija Maskavas Gņesinu Mūzikas akadēmijas profesors, komponists, nopelniem bagātais Krievijas mākslinieks Vjačeslavs Semjonovs.
Šogad Latgales Kultūrvēstures muzejā izveidoto izstādi “Rudens” caurvij moto “Es Latvijā”. Dažādu veidu un stilu mākslas darbus tajā apvienojuši mākslinieki no visas Latvijas – gan tie, kam Latgales reģions ir sirdij tuvs, gan tie, kuri patlaban dzīvo Rēzeknē, Daugavpilī un citās Latgales pilsētās un novados. Izstāde skatāma līdz 15. decembrim.
15. novembrī Rēzeknes Centrālajā bibliotēkā svinīgā gaisotnē noritēja atmiņu stāstu diska “Simts no mums” prezentācija. Šis bija arī simtais, Latvijas simtgadei veltītais pasākums Rēzeknē.
Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas (RTA) bibliotēkā no 14. novembra līdz 05. janvāra apskatāma Latgales Pirmajam kongresam un Latvijas valsts simtgadei veltīta Latgales fotogrāfu biedrības fotoizstāde “Latgalietis XXI gadsimtā”.
100 deķi, izausti no dažādiem materiāliem: dabiskiem – augiem, vilnas un neparastiem – rotaļlietām, rāvējslēdzējiem, Ziemassvētku lampiņām. Šādu savdabīgu dāvanu Latvijas 100-gadei veltīja tekstilmāksliniece Annele Slišāne, kuras darbi personālizstādē “100dečiLatvijai” līdz 25. novembrim skatāmi Latgales vēstniecībā GORS.
Sestdien, 3. novembrī, otro reizi notiks diktāts latgaliešu rakstu valodā. Iniciatīvas mērķis ir popularizēt latgaliešu valodu un veicināt tās lietojuma pieaugumu. Otrais pasaules diktāts latgaliešu rakstu valodā skanēs Latvijas Radio raidījumā “Kolnasāta”, uzrakstīto tekstu varēs pārbaudīt “Latgalīšu kulturys ziņu portals lakuga.lv”.
Līdz 31. oktobrim jaunie filmu veidotāji no Latvijas aicināti pieteikt savu īsfilmas ideju konkursam un, uzvaras gadījumā izrādīt savu darbu skatītājiem visā Eiropā. Pieci konkursa uzvarētāji katrs saņems 7500 eiro lielu finansējumu un Eiropas vadošo režisoru padomu savas radošās ieceres īstenošanai filmu veidošanas procesā.
Otrdien, 9. oktobrī plkst. 14.00 Latgales Kultūrvēstures muzejā (Atbrīvošanas alejā 102) notiks tradicionālā Vēstures mirkļu pietura, kura šoreiz veltīta tematam “Kriminālā Rēzekne: par ko rakstīja Latvijas preses izdevumi 20. gs. 30. gados”.
Otro televīzijas atlašu raidījumu atklāj puišu grupa ”Baritoni”. Jaunieši nāk no Latgales un vairāki no viņiem jau ir iemantojuši zināmu popularitāti piedaloties citos muzikālajos šovos. Vai ”X Faktora” žūriju pārsteigs Latgales spēks un vienotība?
Rēzeknes Mākslas un dizaina vidusskolas audzēknis Harijs Ločmelis ir ieguvis 2. vietu biedrības “Siera klubs” sadarbībā ar profesionālās izglītības kompetences centru “Ogres tehnikums” rīkotajā radošo darbu konkursā “Govju parāde”. Kopumā konkursā piedalījās 18 mākslas un profesionālo mācību iestāžu audzēkņi no visas Latvijas, iesniedzot 30 darbus.
3. septembrī Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijā (RTA), klātesot kuplam interesentu pulkam, tika atklāta starptautiskā izstāde „Īstenība, Labestība, Pacietība mākslā” (The art of Zhen Shan Ren), kurā apskatāmi darbi, ko radījuši 15 mākslinieki no ASV, Kanādas, Japānas, Taivānas un Ķīnas.
Rēzeknes Centrālās bibliotēka ir saņēmusi dāvinājumā interesantu un vērtīgu izdevumu – Pētera Apiņa grāmatu „LATVIJAI 100”. Tajā ir apkopotas fotogrāfijas par dzīvi un cilvēkiem Latvijā simts gadu garumā. Grāmata pieejama bibliotēkas lasītavā.
“LNSO vasarnīca” ir Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra vasaras festivāls, kas kopš 2015. gada piedāvā klasiskās un neakadēmiskās mūzikas programmas visu vecumu auditorijām kā vakara koncertos, tā izrādēs bērniem un pusaudžiem. Pēc trim koncertzālē “Cēsis” pavadītiem festivāliem “LNSO vasarnīca” 2018. gadā augusta nogalē noslēdzās Rēzeknē Latgales vēstniecībā “GORS”.
Šī gada jūlijs Latgales Kultūrvēstures muzejam ir bijis patiesi īpašs – muzeja krājumā esošā keramikas kolekcija ir papildināta, pateicoties Latgales podniecības tēva un mākslas zinātnieka Jāņa Pujāta māsas dēla Mārtiņa Kroņa vērtīgajam dāvinājumam ar apmēram 300 keramikas vecmeistaru un mūsdienu šī amata pratēju darbiem. Tas ir neatsverams devums Latgales podniecības vēl pilnīgākai kultūrvēsturisko sakņu un tendenču attīstības apzināšanai.
Vokālā pedagoģe, mūziķe Guntra Kuzmina-Jukna jau piecus gadus Rēzeknes novadā vada vokālo studiju “Skonai”. Studijā kopumā dzied ap sešdesmit bērnu un jauniešu, kas sadalīti četrās vecuma grupās, sākot no 4 līdz 25 gadiem, vēstā LR-1.
Latvijas simtgadei par godu Latvijas un Amerikas Savienoto valstu diasporā dzīvojošie jaunieši radīja koprades projektu – mūziklu “Brīnumputns”, ko izrādīja vairākās Latvijas pilsētās. Mūzikla pamatā ir Annas Brigaderes pasaku luga “Lolitas Brīnumputns” un nupat tas izskanēja arī Latgales Vēstniecībā “GORS”.
Francijas jauktais koris no Sentetjēnas Latvijā bija ieradies, lai piedzīvotu un izbaudītu XXVI Vispārējos latviešu Dziesmu un XVI Deju svētkus. Svētku nedēļas izskaņā, kopā ar Rēzeknes sieviešu kori “Medicus” koris sniedza divus koncertus – Viļānos un Rēzeknē.
Vasara, atvaļinājumu laiks ir labākais priekšnoteikums veiksmīgai tūrisma sezonai. Tūristu skaita pieaugums ir jūtams arī Rēzeknes pilsētā, un tas ir svarīgi tūrisma uzņēmumiem. Mūsdienu patērētājs (tajā skaitā arī tūrists) ir izvēlīgs, prasīgs, un tas nozīmē, ka ir nepieciešams piedāvāt izvēles iespējas un nodrošināt augstu kvalitātes līmeni, ar pēdējo saprotot ne tikai kvalitatīva produkta piedāvāšanu, bet arī kvalitatīvu klientu apkalpošanu. Rezultātā veidojas tūristu viedoklis par pilsētu.
No 28. jūnija līdz 29. jūnijam Tukuma muzejā norisinājās Starptautiskā Baltijas valstu muzejpedagogu konference “Ceļojums laikā – muzeju komunikācijas instruments / Time Travel as a tool for museum communication”. Šajā konferencē piedalījās arī Latgales Kultūrvēstures muzejs. Konferences galvenais mērķis bija veicināt Baltijas valstu muzejpedagogu sadarbību, lai kopīgiem spēkiem celtu muzeju prestižu sabiedrībā un aktualizētu muzejpedagoģiskās izglītības nozīmi formālās izglītības jomā. Konferences gaitā dalībniekiem bija iespēja iepazīties ar kultūrvēsturiskās vides izglītības metodi “Ceļojums laikā/ Time travel”, tās lomu un aktualitāti kompetenču izglītības jomā un uzzināt par labās prakses piemēriem, programmām, kas izveidotas Tukuma muzeja, Igaunijas Tautas muzeja (Igaunija), Gargždai rajona muzeja (Lietuva), Austrumbotnijas Bērnu un jauniešu organizācijas BARK (Somija) sadarbības projekta “Heritage Bridge” ietvaros.
Latvijas jūras robežu sargā veseli 4 patruļkuģi, kuri ir nosaukti Brīvības cīņām svarīgu pilsētu vārdos – pats jaunākais no tiem kuģis “Rēzekne”. Kopš 2014. gada kuģa krustmāte ir Rēzeknes sieviešu poļu kora “Jutrzenka” dalībniece Inese Pāvule, kas šogad, svinot Dziesmu svētku sākumu kopā ar savu kori, ieskandināja Rīgas jūras līci visu Latgales koru vārdā.
Jau pēc pāris dienām – 30. jūnijā – Rīgā pulcēsies Dziesmu un deju svētku tradīcijas kopēji no visas Latvijas un ārvalstīm, lai laikā līdz 8. jūlijam (sadziedāšanās pasākums noslēgsies 9. jūlijā) kopā svinētu XXVI Vispārējos latviešu Dziesmu un XVI Deju svētkus (turpmāk – Svētki). Svētdien, 1. jūlijā, saskaņā ar svētku programmu, Rīgā notiks nozīmīgi Svētku atklāšanas pasākumi, t.sk. arī vērienīgs Dziesmu un deju svētku dalībnieku gājiens. Jau tradicionāli tajā piedalīsies gan Svētku dalībnieki no visiem Latvijas reģioniem, tostarp 23 Rēzeknes kolektīvi, un ārvalstīm, gan pašvaldību pārstāvji, gan arī aicinātie viesi.
No 19. jūnija līdz 12. augustam Latgales vēstniecības GORS Mākslas galerijā apskatāma JVLMA profesora, pianista un mākslinieka Jāņa Maļecka gleznu personālizstāde, kurā savijas abu mākslu – glezniecības un mūzikas – tēmas un noskaņas. 11. augustā plkst. 18.00 GORS Mazajā zālē ar koncertu 25 gadu jubileju svinēs RIX klavieru kvartets, kura dalībnieks ir Maļeckis, bet pēc koncerta mākslinieks ikvienu interesentu aicina uz tikšanos izstādē.
21. jūnijā Daugavpils teātrī notika 2017./2018. gada sezonas noslēguma pasākums, kurā tika izcelti sezonas spilgtākie notikumi un ieskicēts plāns nākamajai sezonai.
Biedrība “Kultūras pasākumu attīstības aģentūra” sadarbībā ar Rēzeknes pašvaldības aģentūru “Rēzeknes kultūras un tūrisma centrs” ar mērķi parādīt Latvijas talantīgākos un artistiskākos bērnus 14. jūnijā organizēja konkursu “Latvijas Princese un Princis 2018”. Tā gaitā dalībnieki no Rēzeknes, Ludzas, Balviem, Viļāniem, Olaines un Rīgas – 6 zēni un 20 meitenes – mācījās brīvi uzstāties plašai auditorijai, pārliecinoši demonstrēja savus mākslas darbus un muzikālos priekšnesumus.
No 20. jūnija līdz 15. jūlijam Latgales Kultūrvēstures muzejā (Atbrīvošanas alejā 102) apskatāma Rēzeknes Mākslas un dizaina vidusskolas Mākslu izglītības programmas izglītojamo kvalifikācijas darbu izstāde “Es varu”.
Sākoties vasaras sezonai, Rēzeknē norisinājās nacionālais projekts bērniem, kas šogad pulcēja dalībniekus no dažādām Latvijas pilsētām. 14. jūnijā Rēzeknē notika bērnu projekta „Latvijas Princese un Princis 2018” fināla šovs, šāda veida pasākums tiek organizēts jau piekto gadu, apliecinot, ka Latvijā dzīvo talantīgi un aktīvi bērni. Projektu organizē biedrība „Kultūras pasākumu attīstības aģentūra” ar pašvaldības aģentūras „Rēzeknes Kultūras un Tūrisma centrs” atbalstu.
Biedrība „Latgolys Studentu centrs” izdevusi Meldras Gailānes stāstu grāmatu bērniem „Meikuleņš īpazeist omotus”. Tā ir ilustrēta stāstu sērija par lācēna Meikuleņa un viņa draugu – meitenītes Martas, zaķīša Pūdzenis un ezīša Pukšātuoja – piedzīvojumiem, iepazīstot dažādus amatus. Grāmatas prezentācijas svētki notiks 6. jūnijā no plkst. 9.30 līdz 13.00 Rēzeknes pilsētas bērnu bibliotēkā (Dārzu ielā 37).
11. maijā Latgales kultūrvēstures muzejā tika atklātas divu fotogrāfu izstādes – Aleksandra Bondarenko izstāde “Troļļu zemē noskatīts” un Vladimira Nikonova izstāde “Izraēla vecticībnieka acīm”. Abas izstādes skatāmas līdz 10. jūnijam.
Latvijas svētki 4. maijā Rēzeknē tika svinēti, piedāvājot pilsētas iedzīvotājiem un viesiem daudzveidīgu pasākumu programmu. Īpaša aktivitāte bija Latvijas simtgades iniciatīva „Brīvības ielu stāsts”, kuras laikā notika interaktīva ekskursija pa Atbrīvošanas aleju.
Ceturtdien, 17. maijā plkst. 16.00 tiks atklāta memoriālā plāksne pie mājas Rūpnīcas ielā 7, Rēzeknē, kur dzīvoja Rēzeknes pilsētas Goda pilsonis, novadpētnieks un pedagogs Aleksandrs Grodzickis, dzimis Rēzeknē 1932. gada 15. maijā. Uz atklāšanas ceremoniju aicināti visi interesenti, īpaši tie, kuri pazina un atceras izcilo rēzeknieti.
11. maijā plkst. 15.00 Latgales Kultūrvēstures muzejā (Atbrīvošanas alejā 102) tikšanās ar diviem fotogrāfiem un divu jaunu fotoizstāžu atklāšana! Aleksandrs Bondarenko ar fotogrāfiju izstādi “Troļļu zemē noskatīts” atzīmē savu jubileju. Un lai fotomirkļi būtu daudzveidīgāki, jubilārs aicinājis uz sadarbību savu draugu un kolēģi – Vladimirs Nikonovs skatītājiem piedāvā fotogrāfiju izstādi “Izraēla vecticībnieka acīm”.
Lai veicinātu kultūras un mākslas jaunrades procesu un tā daudzveidību Rēzeknes novadā, Rēzeknes novada pašvaldība izsludina un organizē Radošo darbu konkursu.
Konkursa virsmērķis ir atbalstīt kultūru un mākslu, kas ir pieejama, daudzveidīga un inovatīva un veicināt līdzsvarotu kultūras un mākslas vērtību nozīmību, jaunrades attīstību un kultūras mantojuma saglabāšanu saskaņā ar valsts kultūrpolitikas vadlīnijām, kā arī veicināt iedzīvotāju radošumu un līdzdalību Latvijas un Rēzeknes novada kultūrtelpas veidošanā, sagaidot Latvijas simtgadi.
1917. gada 27. aprīlī notikušais Latgales latviešu kongress bija stūrakmens turpmākajai Latvijas valsts izveidei, laiks, kad Latgales latvieši izvēlējās atdalīties no Vitebskas guberņas, un apvienoties ar pārnovadu latviešiem. Pērnā gada Latgales simtgades kongresā pieņemtajā rezolūcijā viens no punktiem paredz iekļaut 27. aprīli valsts atceres dienu sarakstā, nosaucot to par Latgales kongresa dienu. Šogad Latgalē populāri cilvēki skolās stundas vadīja latgaliski, tāpat šajā dienā tika atklāts Vladislava Lōča piemiņai veltīts piemineklis.
27. aprīlī plkst. 12.00 Atbrīvošanas alejā 90, Rēzeknē notiks latgaliešu grāmatu izdevēja un sabiedriskā darbinieka Vladislava Lōča piemiņai veltīts pasākums, kura laikā tiks atklāts mākslinieka Ivo Folkmaņa veidots piemineklis.
Sestdien, 14. aprīlī Latgales vēstniecības GORS telpās norisinājās starptautiskas sporta deju sacensības – Rēzeknes domes kauss 2018, kuras piekto gadu organizē SDK “Viva” vadītāja Ilona Kalniņa. Šogad sacensību ietvaros tika piešķirts LSDF 10 deju reitings visām vecuma grupām un Latvijas Kausa izcīņas posms divām kvalifikācijas klasēm.